Ubytování

Jak morčata bydlí?

Klec s vysokým dnem je pro morče ideálním bydlením. Vhodné jsou rozměry minimálně 60x40x30cm, přičemž dno by mělo dosahovat cca 10cm výšky, aby tolik nevypadávala podestýlka (ale s tím je nutno počítat - morčátka jsou živí tvorové a občas mají takovou radost, že lítaj i hobliny z klece :)). Samozřejmě platí, že čím více morčat, tím větší klec a i samotnému jednomu morčeti bude větší klícka dělat větší službu. Klec by neměla být umístěna v průvanu, v blízkosti radiátorů a jiných zdrojů tepla, či na přímém slunci.

Existují i alternativy klecí, a to nejrůznější plastboxy, králíkárny a po domácku vyráběné morčatárny (viz i ta naše níže ...).

Protože morčátkům vyhovuje spaní se střechou nad hlavou, mají ráda domeček nebo nějaký úkryt, nejlépe dřevěný, aby si zároveň na něm mohla obrušovat zoubky. K němu jim do klece můžete pořídit i další skrýše - starý květináč, prolézačky z kartónu, lebedící závěsy, hamaky aj.

Pokud si však svého nového kamaráda přinesete čestvě domů, nedoporučuji hned pořízení domečku a nějaké skrýše, protože morčátko bude stále vyhledávat soukromí (je to jeho instinkt, kdy se schovává před dravci) a nebude se zajímat o okolí, bude se hůře a déle ochočovat a socializovat. Pro lepší skamarádění tedy ze začátku raději bez úkrytu a třeba s větším množstvím sena někde v rohu, do kterého se bude moci morčátko schovat a přirozenou cestou, kdy si bude samo seno kolem sebe ujídat, se seznamovat, odkrývat svému novému okolí ...

Záleží jen na Vás, jakou podestýlku pro své zvířátko zvolíte. Speciální podestýlka pro malá zvířata Asan je výborně savá a neobsahuje škodlivé látky, nicméně je docela finančně náročná. Ovšem pro jedno dvě morčata se jistě tato podestýlka vyplatí, ve větším chovu počítejste s vyšší spotřebou, tedy i výdaji. Podestýlka ze slámy je pro morčata zábavná, protože šustí, mohou se v ní schovávat a taky ji ochutnávat, ale docela práší. Hobliny jsou levné a snadno k sehnání, dokonce se vyrábějí i v různých vůních a velkých chovatelských baleních, která jsou finančně velice příznivá. U nás používáme a můžeme vřele doporučit German Horse Span Premium - bezprašné hobliny.

Dalším vybavením klecí a ubikací jsou jesličky, nejlépe jedny na seno a druhé na trávu během léta. Není dobré umísťovat seno na dno klece, morčátka jej rychle znečistí močí a bobky.

Do klece patří ještě napáječka, miska na krmení a může být také kámen na obrušování drápků. Miska by měla být těžká tak, aby ji morče nepřevrhlo a krmivo zůstalo ochráněno před znečištěním. Do misky dávejte jen denní dávku krmení, aby se zvířátko zbytečně nepřejídalo.

U nás se bydlí v MORČOVILE

Naše morčata bydlí v morčopaneláku, který je umístěn venku v domečku, co máme na zahradě (naše bývalá udírna a "klubovna"), a je v něm dostatek světla, je zajištěno větrání a na zimu samozřejmě i vytápění.

Na morčatárnu je použit podomácku vyrobený a ke stěně přikotvený dřevěný rám s rozměry 100x58x190cm, do něhož jsou připevněny pomocí umělohmotných pojezdů čtyři plastové výsuvné bedny Ikea KOMPLEMENT o rozměrech 100x58cm (morčatárnu máme tedy čtyřpatrovou). Naše morčečenstvo je zvyklé bydlet v podobném stylu již nějakou dobu, takže se akorát z boků a zezadu dodělaly pomocí lišt a lina zábrany, aby morčátka nepropadla (dříve byl rám ke komplemetům zajištěn originálním skříňovým rámem Ikea PAX), avšak přední část zůstala volná jako tomu bylo do doby, kdy s námi bydlelo v bytě.

Výsuvné a pojízdné boxy jsou pevně ukotveny v pojezdech, kde nehrozí nadskakování ubikace, pokud se uvnitř morčata trošku více hašteří, jako to může být u volného položení stejných nebo obdobných beden pouze v poličkách ... Navíc je to i levnější varianta (pokud mluvíme o vybavení Ikea a rozdílu mezi cenou za pojezdy a samotné police).

Jelikož jsem si za léta chovu morčat již vyzkoušela nejrůznější klece, boxy i klasickou skříňovou morčatárnu, vrátila jsem se nakonec zpět k plastboxům, v tomto případě tedy spíše k jejich obměně. Není totiž nic jednoduššího, než boxík vysunout, venku vysypat, pohodlně jej vydrhnout, zastlat a opět vrátit zpátky ...

Na napaječky je pak do každého plastboxu vyvrtána jedna větší dírka na prostrčení jejich trubičky a další dvě dirky pro upevnění drátku, který napaječky fixuje. Držáky na seníky jsou pak zavěšeny na plastové pojezdy k boxům a jsou trošku deformovány, aby netrčely do prostoru.

450ml napaječky mají dva jistící drátky

250ml napaječky mají pouze 1 jistící drátek

Co se týká podestýlky, u nás pod sebou mají morčátka hobliny, a to GERMAN HORSE Span, pod ně pak někdy pro zmírnění zápachu z moči a udržení morčat v suchu ještě sypu malé dřevěné peletky (kupuji ve velkoobchodech typu Hornbach, Obi apod.) - ty zápach minimalizují svojí vysokou absorbční schopností, kdy při styku s tekutinou nabobtnají, rozdrolí  se a zabraňují tak větší vlkosti v bedýnkách, navíc se ubikace i lépe čistí.

V každé bedýnce morčidla pak mají ještě samozřejmě mističku, napaječku a jesličky na seno a čerstvou zeleň.

 

Naše morčata mají také svůj výběh venku. Když počasí dovolí, na trávník na naší zahradě umístíme vršky dvou klecí (100cm a 120cm), v nichž si morčidla může užívat volného prostranství, čerstvé trávy a vzduchu :).