Založení chovatelské stanice

Jak si založím svou vlastní chovatelskou stanici?

Pokud jsme se rozhodli, že si založíme oficiální chovatelskou stanici morčátek, abychom mohli svým odchovům vystavovat průkazy původu, paradoxně k tomu nemusíme morčata ještě ani vlastnit. Co však musíme udělat, je přihlásit se do Speciální organizace chovatelů morčat (SOCHMH), kdy se podáním přihlášky a zaplacením ročního členského příspěvku zároveň staneme řádným členem Českého svazu chovatelů. Přihlásit se také můžeme do regionálních sdružení chovatelů morčat, pokud nějakou v místě svého bydliště či okresu máme, jichž se také zaplacením ročního příspěvku staneme řádnými členy.

Jakmile nám budou organizací potvrzeny tyto naše kroky, můžeme si podat žádost o název chovatelské stanice na stránkách Ústřední odborné komise chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců (ÚOK). Název nové chs by měl být jedinečný, aby se nepletl s nějakou jinou již existující, měl by být zajímavý a měl by se především nám samým líbit, jelikož nezapomeňte na to, že jméno chovatelské stanice bude vlastně příjmením morčátek, které se u Vás narodí. Mezi chovateli se vyskytují jak cizí názvy chs, tak nejrůznější smyšlené zkratky, ale i česká hravá jména, jako je částečně i naše malá chs se svým názvem "Z JOZEFCHEEKU". Fantazii se meze nekladou ;).

Jestliže nám byl již potvrzen i název chs, tím máme všechny oficiality za sebou a můžeme se vrhnout na ty více zábavné a příjemné části chovu, jakými jsou třeba výběr morčátek, které budeme chtít chovat, či "pokřtíme" ta, která už máme doma.

Dále se můžeme zaregistrovat na stránkách klubu, kde jsou užitečné informace ohledně chovu nejen morčátek, diskuze, kde Vám mohou zkušení chovatelé poradit s Vaším dotazem nebo problémem, inzerce, v níž si můžete vybrat svého nového člena chs a další, ale kde též můžeme svůj chov ostatním prezentovat. Také existují nejrůznější jiné diskuze, v níž se můžete dělit o svoje zkušenosti a podávat dotazy, vkládat alba a prohlížet si obrázky ostatních majitelů a chovatelů morčátek. Tyto portály samozřejmě můžeme navštěvovat a registrovat se na nich, i když nejsme oficiálními členy klubu chovatelů morčat ...

Svůj chov, ať už ten oficiální nebo hobby chov, můžeme prezentovat i na vlastních webových stránkách. Poskytovatelů je bezpočet, kteří nabízí stránky s jednoduchou administrací a zdarma. Stačí jenom trošku hledat, pár si jich vyzkoušet a najít ten, který vyhovuje našim potřebám.

Stačí už jen popřát hodně štěstí do začátku, zdravá morčátka, hodné páníky pro odchovy a hodně návštěvníků na stránkách :).