Import

Dne 12.2.2013 jsem si na Černý Most jela převzít novou posilu do chovu, a to prvního zástupce barevné kombinace slateblue-bílá-zlatá u Jozefcheeků. Přijel k nám totiž rezervovaný sameček z německé chs vom Eisberg - XIELAS, který hned dostal, jak už u nás bývá zvykem, své nové domácí jméno, a to Eda.


XIELAS vom Eisberg

 

Společně s Edíkem jsem vyzvedávala také čtyři další jedince stejných barevných kombinacích pro "nchs" Z Grafitu - samičky Shantifu s Tokessou a samečky Xenia a UB Fourtyho.


SHANTIFA vom Eisberg                         TOKESSA vom Eisberg


     XENIO vom Eisberg                           UB FOURTY vom Eisberg

 

Za velkou ochotu import vyjednat, zařídit přepravu z Německa a poté osobně i do Drážďan pro morčíky zajet, děkuji Veronice Česenkové z chs Halelujah, jež také obohatila svůj chov o novou posilu (tentokrát ale o dlouhosrstého šimlovaného peruánce)!


Quintano von Wuschel and Co.
Foto - Chs Halelujah

 

Ač máme všichni zúčastnění z importu radost, jelikož se jedná o typově velice pěkné jedince, hezky vybarvené a v dobré výživové kondici - po této stránce tedy jistě panuje spokojenost, pouze pěkné zprávy, bohužel, nepřinášíme. Bráškové Xielas a Xenio totiž přijeli řádně zaplísnění a společným cestováním se do týdne stejné postižení projevilo i na dalších dvou morčatech (také mláďatech - UF Fourtym a Tokesse). Započal tedy boj s plísní a morčata byla dána do ochranné karantény.

Nicméně, pokud si dovolím mluvit za všechny tři chs, které jsme se importu účastnily, s dovozem morčat jsme spokojené, jelikož jsme do ČR dovezly další novou krev, nepříbuzné jedince, na hladká morčata a crestedy u nás v atraktivních a nevelice rozšířených barvách. Myslíme si tedy, že i přes patálie, jimiž jsme si právě léčbou plísně prošly (byl to pro nás další finanční náklad, starost navíc a pro morčíky samozřejmě stres), se import přesto zdařil (ze šesti imporotvaných zvířat byla postižena "pouze" dvě (další dvě pak byla plísní infikována společným transportem)) a pro chov v naší republice jsme udělaly opět krok vpřed.

Dle Veroniky byla komunikace s německou chovatelkou ohledně importu v pořádku, chovatelka byla vstřícná a okamžitě odpovídala na naše dotazy (bohužel o plíseň jsme se vysloveně ale nikdo nezajímal, proto žádná informace tímto směrem ze strany chovatelky nepadla, ač by i bez našich přímých otázek samozřejmě měla ...). S dopravou také Annett pomohla a morčata nasmlouvanému dopravci sama přiblížila.

O komunikaci po importu mohu mluvit přímo já, kdy jsem chs vom Eisberg ohledně stavu Xielase kontaktovala, a také nemohu říci nic proti, všechno jsme si vysvětlily, i když plíseň si samozřejmě dva morčáci přivezli. Paní Annett nic nepopírala, naopak se snažila poradit, jak na plíseň vyzrát, a za stav Xielase a Xenia se omluvila - vzhledem k tomu, že morčata chová venku, navíc při chladných a vlhkých teplotách a u čerstvě odstavených mláďat, která jsou oddělením od matky stresována a oslabena, se plíseň vyskytuje prý velice často ... Navíc zaslání postižených morčat bylo nakonec také výledkem toho, že byl již domluven transport všech morčat určených k importu a o oddálení se neuvažovalo. Jen musím upozornit, že jsme však o plísni na dvou mláďatech nevěděly a neměly tak možnost se k tomuto vyjádřit. Komunikace by pak možná byla jiná, i zdravotní stav importu v případě, že bychom trvaly na dovozu pouze zdravých jedinců (transport by byl praděpodobně minimálně o měsíc odložen).

Závěrem snad jen to, že se člověk z chyb učí a že příště budeme obezřetnější. Při dalším případném vyjednávání o koupi a dovozu morčat ze zahraničí budeme vyžadovat více informací o zdravotním stavu zvířat apod. a snad se zase něco pěkného, barevného a upištěného podaří dovézt :). Nakonec totiž nikdo z tohoto počinu vysloveně špatný pocit nemá ...

 

Chs Z JOZEFCHEEKU

 

Pokud byste chtěli získat více informací o stavu a léčbě Xielasovy, tedy Edíkovy ;), plísně, podívejte se na naše "fejsbůkovské" stránky. Zveřejněno je zde album s detailnějšími obrázky postižených míst společně s informacemi, jak jsme plíseň léčili, rady dalších chovatelů atd.